Przy ul. Miarki w przyszłym roku powstanie demonstrator technologii, czyli najnowocześniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. Przypomnijmy, że jego koszt wyniesie 12 mln zł, a całości pokrywa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Nasze miasto wygrało konkurs ogłoszony przez NCBiR.
Budynek będzie wykonany w technologii prefabrykowanej 2D lub modułowej 3D. Co najważniejsze, obiekt będzie efektywny energetycznie, m.in. dzięki innowacyjnym panelom hybrydowym produkującym prąd. Demonstrator technologii to budynek o zerowym lub dodatnim bilansie rocznym zużycia energii, przy zastosowaniu instalacji wspomagających. Do tego będzie wyposażony w zintegrowany system zarządzania energią elektryczną, cieplną, wentylacją, klimatyzacją wodną i ściekami, kontrolowaną z poziomu smartfona. W budynku powstanie 27 mieszkań. Wszystkie będą wykończone w standardzie pod „klucz”. Zostaną wyposażone, m.in. w meble kuchenne i sprzęt AGD w zabudowie. Demonstrator wejdzie w skład zasobu mieszkaniowego Miasta Mysłowice co oznacza, że znajdujące się w nim mieszkania przeznaczone będą dla gospodarstw domowych, których dochody nie pozwalają na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.
Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach rozpoczął przygotowanie terenu pod inwestycję.
W pierwszej kolejności istniejący tu parking został zamknięty i przeniesiony na drugą stronę ulicy, w miejsce, gdzie funkcjonowała kiedyś wypożyczalnia quadów. Teraz dwa pozostałe po niej budynki są wyburzane.
– Po pracach rozbiórkowych i uporządkowaniu terenu mieszkańcy już zyskają więcej miejsca do zostawiania swoich samochodów. Kompletne zagospodarowanie parkingu planujemy jednak nieco później, prawdopodobnie w drugiej połowie 2023 r., bo teraz skupiamy się na przygotowaniu gruntu pod budowę demonstratora technologii – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK.
Parking ma być ekologiczny, więc z przepuszczalnym podłożem, np. z płyt ażurowych, ale przede wszystkim zielony i estetyczny.
Tymczasem z obszaru, na którym powstanie demonstrator, wywożona jest zanieczyszczona ziemia.
Początkowo MZGK planował remediację gruntu przy pomocy roślin, które mają zdolność bioakumulacji zanieczyszczeń, ale zanieczyszczona okazała się tylko wierzchnia warstwa gleby, trwa więc jej wymiana. W lutym MZGK planuje przekazać plac budowy wykonawcom inwestycji, którzy ruszą z wylewką fundamentów.
– Równolegle w fabryce w Skawinie są już produkowane moduły, z których do końca przyszłego roku powstanie demonstrator – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz.
Napisz komentarz
Komentarze