Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 10:34
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bezpłatna mammografia na placu Wolności

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Dla pań, które na co dzień nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie, nadarza się okazja, by to nadrobić. 7 i 8 października mammobus stanie na placu Wolności, tuż przy pomniku Hlonda.
Bezpłatna mammografia na placu Wolności

Autor: fot. pixabay.com

Obecnie rak piersi stanowi blisko jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Z danych naukowych wynika, że regularne badania mammograficzne pomagają w jego wykryciu już we wczesnym stadium, co w diametralny sposób zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatną mammografię raz na dwa lata dla pań między 45. a 74. rokiem życia. Można ją wykonać m.in. w specjalistycznych mammobusach. Harmonogram ich postojów znajduje się na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/.

– Mammografia jest sprawdzoną i skuteczną metodą wykrywania zmian w piersiach. Warto korzystać z badań w mammobusach, ponieważ często dysponują jednym z najnowocześniejszych i najdokładniejszych sprzętów, jaki jest dostępny na rynku. Nasi technicy to doświadczeni profesjonaliści, którzy rocznie wykonują ponad 210 tys. takich badań  mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o. o.

Jak się przygotować?

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy wcześniej się zapisać. W tym celu można m.in. skorzystać z rejestracji online poprzez stronę internetową https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php lub zadzwonić pod numer telefonu 58 767 34 44. Na badanie trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości. Na miejscu jest poczekalnia oraz przebieralnia. Samo badanie trwa zaledwie pięć minut i dla zdecydowanej większości pań jest całkowicie bezbolesne.

– Mammografia polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, tzw. screeningu, po dwa zdjęcia dla każdej piersi. W trakcie badania pierś jest lekko uciskana. Dzięki zdjęciom lekarz jest w stanie ocenić jej stan i utkanie oraz wykryć ewentualne zmiany – tłumaczy Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Co powinno niepokoić?

Zgodnie z zalecaniami NFZ panie między 45. a 74. rokiem życia powinny wykonywać to badanie raz na dwa lata. Są jednak sytuacje, że lepiej jest się zgłosić od razu.

– Warto zgłosić się na badanie, gdy zaobserwuje się zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, a także zmarszczenie skóry lub zmiana jej koloru. Niepokoić powinno też wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki – surowicza lub zabarwiona krwią. Alarmujący jest też guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy także na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Trzeba jednak pamiętać, że takie objawy nie zawsze oznaczają raka. Najlepiej jednak jest je zbadać, ponieważ nowotwór wykryty w bardzo wczesnym stadium, najczęściej jest całkowicie wyleczalny – podkreśla Andrzej Stencel.

W Mysłowicach będzie można wykonać badanie 7 i 8 października od godziny 9 do 17. Mammobus będzie dostępny dla pań na placu Wolności.

Źródło: informacja prasowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama