Dodatkowo 2 pracowników Straży Miejskiej oraz 2 pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta odbyło specjalistyczne szkolenia i uzyskało stosowne uprawnienia, pozwalające na obsługę drona.
– Dron umożliwi wykonywanie wstępnych pomiarów składu spalin z kominów. Jest wyposażony w kamerę termowizyjną oraz głowicę pomiarową do wykrywania pyłów zawieszonych: PM10 oraz PM2,5. Ma również na pokładzie sensory wykrywające cyjanowodór, chlorowodór, formaldehyd, oraz lotne związki organiczne. Dron jest wyposażony w dwie baterie, które pozwolą na około 40 minut lotu. Loty będą odbywały się w taki sposób, aby dron zawsze znajdował się w zasięgu wzroku pilota – informuje Anna Górny, rzecznik prasowy UM Mysłowice.
Zakupiony specjalistyczny sprzęt z całą pewnością pozwoli na skuteczniejszą kontrolę incydentów związanych z zanieczyszczaniem powietrza, co pozwoli wpłynąć na zmianę nawyków związanych z obsługą palenisk domowych i w rezultacie spowoduje znaczną poprawę jakości powietrza w mieście.
Zakup sprzętu wraz ze szkoleniem pracowników było możliwe dzięki dotacji w ramach II edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, w ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” w 2024 i zostało zrealizowane w ramach zadania „Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej”. Całkowita wartość tego zadania wynosiła 223 983 zł.
Źródło: itvm.pl
Napisz komentarz
Komentarze