– Marcin z Tours urodził się na Węgrzech. Jego święto jest tam obchodzone 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupem, oraz w Niemczech i Austrii, święto marcińskie świętuje się 11 listopada. Tradycyjnie w Dniu św. Marcina w całej Polsce jada się rogale świętomarcińskie oraz gęsinę – informuje Mysłowicki Ośrodek Kultury.
10 listopada dzień św. Marcina połączy dzielnice Morgi i Larysz. Uroczystość rozpocznie się mszą św. w kościele św. Jacka o godz. 16:00. Następnie zgromadzeni wierni oraz inni mieszkańcy ruszą barwnym korowodem spod kościoła na Winkiel w dzielnicy Larysz.
Na laryskim „Winklu” wystąpią Janusz Gorlej, Mariusz Ociepa, zespół Laryszoki, zespół Małe Szwarne Dziołszki oraz Dzieci Maryi. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Zbudujmy Razem Przyszłość ZSP3.
Natomiast w czwartek 14 listopada świętomarciński orszak zawita na Dziećkowice. O godz. 16:30 korowód na czele ze św. Marcinem na koniu tradycyjnie już przejdzie spod siedziby OSP do dziećkowickiej filii MOK-u, gdzie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy lampion.
– Uczestnicy pod opieką dziećkowickich strażaków rozpalą tradycyjne ognisko, przy którym snuć się będą opowieści i legendy marcińskie. Przy ognisku każdy będzie mógł także upiec kiełbaskę, a dzieci będą mogły napić się gorącego kakao. Nie zabraknie również słynnych rogali z piekarni „U Adama” oraz innych pyszności. Legendę o św. Marcinie przedstawi pani Maria Inglot Gonera, znana jako „Pani Bajka” – dodaje Mysłowicki Ośrodek Kultury.
Przypomnijmy, że św. Marcin to patron dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków oraz żołnierzy.
Źródło: itvm.pl
Napisz komentarz
Komentarze