Budynek I LO powstał w latach 1913-1914 według projektu Ignacego Dunaja w stylu zmodernizowanego historyzmu z elementami neobaroku.
W 1921 r., w trakcie trzeciego powstania śląskiego, zanim zaczął pełnić funkcje dydaktyczne, mieścił się w nim szpital dla powstańców oraz urzędy plebiscytowe. Swoją siedzibę miał tu także Wydział Oświecenia Publicznego, przeniesiony później do Katowic.
Oznacza to, że remont nie będzie sprawą prostą, ponieważ musi zostać zachowane kulturowe dziedzictwo budynku, wpisanego do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Zakres inwestycji - jak czytamy w jej opisie - obejmie renowację elewacji całego obiektu składającego się z pięciu budynków połączonych ze sobą wraz ze wszystkimi detalami architektonicznymi. Zostanie przywrócony pierwotny stan techniczny powierzchni tynkowych, sztukaterii, ceramicznego cokołu, nastąpi odnowienie i renowacja stolarki drzwiowej, okiennej i budowlanej oraz elementów metalowych. Niezbędne będzie również wykonanie zabezpieczenia przyziemia budynków przed wodami opadowymi w postaci izolacji przeciwwilgociowej oraz nowych rur spustowych i drenażu. Podstawowym założeniem inwestycji jest usunięcie szkodliwych nawarstwień, zatrzymanie dalszych zniszczeń, uporządkowanie tynków, uczytelnienie i uzupełnienie detalu architektonicznego, przywrócenie pierwotnej kolorystyki elewacji budynku, zmiana opraw oświetlenia zewnętrznego z sodowych na ledowe, wykonanie nowej instalacji odgromowej, demontaż kamer i urządzeń teletechnicznych i ich ponowny montaż na wszystkich budynkach po wykonaniu elewacji.
Napisz komentarz
Komentarze