Termin: 1.10.2021 r. - 23.11.2021 r.
Galeria M2 - Mysłowicki Ośrodek Kultury
Artyści - autorzy prac:
Waldemar Borowski (Polska), Andrzej Gudański (Polska), Konstantyn Płotnikow (Białoruś), Łukasz Prządka (Polska), Mihai Adrian Raceanu (Rumunia), Ryszard Rosiński (Polska), Dariusz Franciszek Różyc (Polska), Andrzej Andrea Sajewski (Polska), Zbigniew Seweryn (Polska), Vadim Voitekhovitch (Niemcy), Andrzej Wroński (Polska), Diana Żarów (Polska).
Surrealizm - kierunek w sztuce, który w swoich założeniach miał być buntem przeciw klasycyzmowi, realizmowi, empiryzmowi, racjonalizmowi, utylitaryzmowi i konwencjom w sztuce. Zapoczątkowany we Francji w 1924 roku, a jego teoretykiem był filozof i poeta André Breton.
W roku 1925 odbyła się pierwsza wystawa malarzy surrealistów. Jako inspirację dla dzieł surrealistów przyjmuje się m.in. malarstwo Hieronima Boscha, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku. Surrealiści uważali bowiem, że człowiekiem rządzą siły niezależne od jego świadomości i przypisywali ogromną rolę niepohamowanej wyobraźni. W obrazach znaczenie miał też element zaskoczenia, absurdu i nonsensu.
Realizm magiczny - kierunek trudny do ujęcia w ramy, wykracza poza granice rzeczywistości, prezentuje swego rodzaju tajemniczość w malarstwie. Świat normalny miesza się z metafizyką, lekko wkracza w surrealizm, gra na wyobraźni każdego widza. Kierunek ten nie ma nic wspólnego z realnością, a jego twórcy wkraczają w nasze jaźnie ze swoimi wizjami, skłaniając do nowego, innego spojrzenia na świat. Za początek realizmu magicznego uważa się lata 20. XX wie-ku. Wywodzi się on z Niemiec, a jego twórcą był Carel Willink. Ten kierunek powstał na bazie inspiracji malarstwem metafizycznym, jednak łączony jest także z surrealizmem.
Cechą wspólną surrealizmu i realizmu magicznego jest mocno zatarta granica rzeczywistości, ale w przypadku realizmu magicznego widoczna jest mniejsza abstrakcyjność. Świat przedstawiony w obrazach artystów, odbiega od realności, jest w pewien sposób intrygującą opowieścią skłaniającą do refleksji.
Napisz komentarz
Komentarze