Ponadto w pierwszych dwóch tygodniach marca na Placu Wolności pojawi się instalacja mobilnych płuc. Model ludzkich płuc imituje proces oddychania pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, z czasem zmieniając kolor zależnie od jakości powietrza w danym miejscu. Model wizualizuje stan ludzkich płuc narażonych na oddziaływanie smogu.
Grupa Mysłowickiego Alarmu Smogowego pozyskała środki finansowe z programu grantowego „Nasze powietrze” finansowanego przez Clean Air Fund.
UM przypominama, że od 1 stycznia 2022 r. zaczęło obowiązywać kolejne ważne obostrzenie wynikające ze śląskiej uchwały antysmogowej. Tym samym samorządy zyskały nowe możliwości w kontrolowaniu „kopciuchów”. Obecnie używanie kotłów starszych niż 10 lat jest wykroczeniem. Ci co nie wymienili kotłów na czas mają się czego obawiać. Strażnicy miejscy będą mogli między innymi: nałożyć mandat karny do 500 zł, złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną, nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania kotła. Gdy do tego dojdzie jeszcze spalanie niewłaściwych paliw czy śmieci kara może być wyższa. Kary mogą uniknąć osoby, które podjęły już kroki zmierzające do wymiany kopciuchów, ale nie z ich winy wystąpiły opóźnienia (np. czekają na podłączenie do sieci gazowej, czekają na kocioł lub złożyli już wniosek).
Źródło: Mysłowice - profil oficjalny
Napisz komentarz
Komentarze