Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 14:54
PRZECZYTAJ!
Reklama

Moto rady Autokliniki - hamulce

Układ hamulcowy, to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy system wpływający na bezpieczeństwo jazdy. Niby wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze pamiętamy. Najczęściej o hamulcach przypominamy sobie, gdy zaczynają szwankować, ewentualnie gdy zbliża się okres jesienno – zimowy i wtedy dociera do nas fakt, że na drogach będzie mniej bezpiecznie i sprawny układ hamulcowy może być bardzo potrzebny.
Moto rady Autokliniki - hamulce

Na co dzień większość kierowców zapomina o regularnych kontrolach układu hamulcowego, choć wielu z nich narzeka na niską żywotność tarcz i klocków hamulcowych twierdząc, że wymienia je zbyt często. A chcąc przedłużyć przydatność wspomnianych części, wystarczy tylko dbać o cały układ hamowania.

Przyczyn szybkiego zużywania tarcz i klocków hamulcowych jest kilka. Częstym powodem jest niska jakość samych elementów. Często kupując tanie „zamienniki”, oszczędzamy pozornie. Oszczędności przy kompleksowej wymianie zużytych podzespołów są pozorne, bo zostawienie w portfelu kilkudziesięciu czy stu kilkudziesięciu złotych nie gwarantuje długotrwałego użytkowania tych podzespołów, czy uniknięcia problemów. Pamiętajmy o tym przed udaniem się do warsztatu, gdzie mechanik często pyta, czy ma zakładać droższe, ale lepsze części, czy też tańsze zamienniki. Moim zdaniem przy hamulcach nie powinniśmy szukać wielkich oszczędności.

Innym, ale jakże ważnym czynnikiem mającym wpływ na żywotność tarcz i klocków hamulcowych, jest styl jazdy kierowcy i warunki eksploatacji samochodu. Agresywna jazda, częste przyspieszanie i hamowanie oraz miejskie użytkowanie pojazdu, bardzo szybko degradują najważniejsze elementy układu hamulcowego. Istotny wpływ na zużywanie wspomnianych elementów ma także wysoka temperatura powstająca w wyniku tarcia klocków o płaszczyznę tarcz. Im intensywniej i częściej hamujemy, tym bardziej się one nagrzewają. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy doszczętnie zniszczyć tarcze hamulcowe. A przecież wystarczy niewielka zmiana stylu jazdy: więcej i częściej przewidywać, unikać zbędnych hamowań, czyli jechać płynnie. W ten sposób obniżymy również zużycie paliwa. Warto też częściej używać jednostki napędowej, a raczej generowanych przez nią oporów do wytracania prędkości podczas dojeżdżania do świateł lub korka (to nic innego jak technika hamowania silnikiem). Różnicę w szybkości zużycia elementów ciernych dobitnie zobaczymy w autach użytkowanych w górskich warunkach. Kierowcy pokonujący strome zjazdy „na biegu” znacznie rzadziej wymieniają tarcze i klocki. Jeśli do tego zapomnimy o oszczędzaniu na dobrej jakości częściach, będziemy regularnie pilnować przeglądów, to na pewno żywotność tego kluczowego w codziennej eksploatacji układu znacznie się wydłuży.

Jerzy Paja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama