Jaka substancja czynna wchodzi w skład największej liczby herbicydów?
Analiza herbicydów zarejestrowanych do stosowania w kukurydzy w dniu 26.08.2024 wykazała, że najwięcej jest produktów posiadających w swoim składzie substancję czynną nikosulfuron. Wchodzi ona w skład aż 77 środków chwastobójczych. Może występować w nich samodzielnie lub być składnikiem mieszaniny formulacyjnej. Partnerami dla nikosulfuronu mogą być:
- dikamba
- mezotrion
- rimsulfuron
- mezotrion i rimsulfuron
- florasulam i tifensulfuron metylu
- dikamba i rimsulfuronon
Produkty dwu i trzyskładnikowe zwalczają szerokie spektrum chwastów dwuliściennych oraz chwastnicę jednostronną i są gotowymi rozwiązaniami pozwalającymi na zabezpieczenie uprawy kukurydzy przed chwastami.
Jednym z produktów zawierających substancje czynną nikosulfuron jest NIKO 40 OD, który został wyprodukowany przez ProAgri. Produkt ten dostępny jest tu: https://osadkowski.pl/produkt/niko-40-od-1l-nikosulfuron-do-kukurydzy--s-122729. Herbicydy charakteryzuje się bardzo dobrą jakością, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywany do przygotowania złożonych programów chwastobójczych.
Kiedy można stosować produktu zawierające nikosulfuron?
Każdy środek ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą. Ich analiza pozwoliła na określenie szerokości okna aplikacji w kukurydzy. Najwcześniej można aplikować nikosulfuron do fazy 2. liści właściwych kukurydzy (BBCH 12), a najpóźniej w fazie 9. liści (BBCH 19).
Z racji tego, że substancja czynna nikosulfuron (zaliczana wg HRAC do grupy 2, dawniej B) pobierana jest tylko przez liście, to zabieg zwalcza tylko skiełkowane chwasty. W związku z tym środki zawierające nikosulfuron najczęściej wykorzystywane są do aplikacji w fazie 3-5 liści kukurydzy, większość chwastów ma wówczas przynajmniej 3 liście.
Jakie chwasty zwalcza nikosulfuron?
W Polsce maksymalna dopuszczalna dawka substancji czynnej na 1 hektar w produktach solo wynosi 42 g i pozwala ona na eliminację:
- Samosiewów rzepaku
- Jasnoty purpurowej
- Perzu właściwego
- Psianki czarnej
- Przytuli czepnej
- Maruny nadmorskiej (bezwonnej)
- Chwastnicy jednostronne
- Gwiazdnicy pospolitej
- Fiołka polnego
- Szarłatu szorstkiego
- Tasznika pospolitego
- Tobołków polnych
- Ostrożnia polnego.