Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Opisuje się dla każdego wydzielenia leśnego takie elementy jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. Następnie dla każdej powierzchni planuje się zabiegi gospodarcze, które powinny zostać wykonane w ciągu 10 lat.
Plan urządzenia lasu określa także maksymalną ilość drewna do pozyskania w danym 10-leciu. Pozyskuje się ok. 70-80% przyrostu drzew, co oznacza, że mamy coraz więcej drewna na jednostce powierzchni. Lasów więc w Polsce przybywa, zarówno w sensie powierzchniowym (poprzez zalesianie, sukcesję leśną lub rekultywację terenów poprzemysłowych), jak i ilościowym (nie pozyskuje się więcej niż przyrasta).
W Nadleśnictwie Katowice średnia zasobność, tj. ilość drewna na powierzchni 1 hektara zwiększyła się z 89 m3 w 1970r. do 250 m3 w 2020r. Wpływa to pozytywnie na klimat, bo drewno trwale wiąże w sobie dwutlenek węgla.
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest zgodnie z zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP międzynarodowe certyfikaty – PEFC i FSC.
Bartosz Kryk
starszy specjalista Służby Leśnej
Nadleśnictwo Katowice
Napisz komentarz
Komentarze