– Począwszy od prac krótkoterminowych, wakacyjnych, dorywczych: od kolporterów ulotek, wykładania towaru, pracowników inwentaryzacyjnych, akcji pomocniczych poprzez prace stałe: magazynierów, kierowców, pracowników przemysłowych, produkcyjnych, więc wachlarz ofert jest pełny – wylicza Anna Stokłosa ze Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach.
Uczniowie CKZiU kształcą się na kierunkach branżowych, które są teraz bardzo pożądane wśród pracodawców i to również uwzględniała oferta targów.
– Coraz częściej rzeczywiście uczniowie zwracają uwagę na to, jakie możliwości uzyskają po ukończeniu branżowej szkoły pierwszego stopnia, technikum. Biorą pod uwagę to, że zdobywają już automatycznie zawód, mogą więc wejść na rynek pracy, a z drugiej strony te szkoły nie zamykają im dalszej drogi kształcenia. Myślę, że ta świadomość wzrasta i coraz więcej uczniów rzeczywiście wybiera tego typu szkoły – mówi Marcin Szwajcok, doradca zawodowy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.
Współorganizatorem targów była Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach, która na co dzień pomaga młodzieży w wejściu na rynek pracy i zdobywaniu cennego doświadczenia, ale nie tylko.
– Pomagamy przygotować młode osoby do rozmowy kwalifikacyjnej, która jest, nie ukrywajmy, stresująca, pomagamy stworzyć młodemu człowiekowi takie bardzo dobre dokumenty aplikacyjne, opowiedzieć coś o funkcjonowaniu danej firmy, żeby był jak najlepiej przygotowany – tłumaczy Elżbieta Marcinkowska, doradczyni zawodowa i rzeczniczka Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach.
Młodzi chętnie zaglądali na targi i byli zainteresowani wszechstronną ofertą. Wydarzenie dało im możliwość rozmowy z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za zatrudnianie w poszczególnych firmach, co już samo w sobie jest cennym doświadczeniem dla każdego, kto szuka pracy.
Źródło: itvmpl
Napisz komentarz
Komentarze