Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:01
PRZECZYTAJ!
Reklama

O... choinka!

Rozmowa ze Stanisławem Jeziorańskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Katowice

 

- Sztuczna czy prawdziwa? Oto jest pytanie...

- To nie jest trudne pytanie. Pomijam już oczywiste, kulturowo-estetyczne względy podpowiadające nam, że sztuczny odpowiednik nigdy nie może zastąpić naturalnego produktu. Za choinką z lasu przemawiają także względy ekologiczne, które zwłaszcza w ostatnich latach mają ogromne znaczenie dla naszego cywilizacyjnego rozwoju. Do produkcji naturalnej choinki nie są używane chemikalia. Kiedy rośnie produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla, służy zwierzętom, szybko ulega naturalnemu rozkładowi i nie zanieczyszcza środowiska. I sprawa podczas świąt szczególnie ważna - naturalne olejki eteryczne choinki z lasu wspaniale podkreślają bożonarodzeniową atmosferę.

- Plastikowa choinka, którą możemy używać przez lata, ma przynajmniej jeden argument: jest tańsza.

- Jesteśmy współodpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za cały ekosystem. Plastikowa „choinka” powstaje z tworzyw sztucznych, których produkcja powoduje zanieczyszczanie środowiska. Nie podlega recyklingowi i rozkłada się prze ponad 500 lat. To jest ogromne obciążenie dla środowiska, a cenę za jego niszczenie płacimy my, także swoim zdrowiem, komfortem i życiowymi standardami. Dlatego nie zgadzam się z argumentem, że plastikowe choinki są tańsze.

- Jak zadbać o choinki z lasu?

- Jest kilka prostych sposobów przedłużających ich żywotność. Przede wszystkim choinek z lasu nie należy ustawiać przy kaloryferze. Lepiej przy oknie, gdzie jest niższa temperatura w pomieszczeniu, a dzięki temu drzewko dłużej zachowa igły. Choinkę trzeba też regularnie podlewać nawet jeśli jest ścięta. Taki zabieg przedłuży jej świeżość.

- A jeśli choinka jest w doniczce i chcemy ją docelowo przesadzić do gruntu?

- Wtedy nie powinniśmy jej trzymać w domu dłużej niż tydzień. Przed wystawieniem drzewka na mróz najlepiej na kilka dni wstawić je do garażu albo pomieszczenia gospodarczego, aby przyzwyczaiło się do chłodu. Trzeba osłonić doniczkę słomą lub włókniną, a jeśli temperatura jest powyżej zera nie zapominajmy o podlewaniu. Nie „ozdabiajmy” choinki brokatem ani sztucznym śniegiem i rzecz najważniejsza - pamiętajmy, że z przesadzaniem do gruntu należy poczekać do wiosny.

- A co po świętach? Co zrobić z prawdziwą choinką?

- Mamy kilka możliwości. Choinkę można wyrzucić na kompost albo spalić w ognisku. Dobrym pomysłem jest także oddanie jej za darmo do specjalnego punktu odbioru, gdzie drzewko zostanie rozdrobnione i wykorzystane w ogrodach albo spalone w elektrociepłowniach.

- Nadleśnictwo Katowice prowadzi sprzedaż choinek?

- Oczywiście. Zapraszamy na nasze elektroniczne nośniki informacyjne, gdzie można dowiedzieć się szczegółów. Nasze choinki sprzedajemy głównie na terenie leśnictw: Ochojec i Imielin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama