Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:56
PRZECZYTAJ!
Reklama

Zamiast spaceru, wybieramy telewizor. Tak szkodzimy i sobie, i innym

Jeśli źle, a może być jeszcze gorzej. Niska aktywność fizyczna Polaków może być dla nas gwoździem do trumny.
Zamiast spaceru, wybieramy telewizor. Tak szkodzimy i sobie, i innym

Autor: iStock

Polska Akademia Nauka (PAN) alarmuje: siedzący tryb życia to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla ekonomicznego rozwoju Polski. Niestety większość dorosłych i sporo polskiej młodzieży prowadzi niewystarczająco aktywny tryb życia. 

Młodzi nie garną się do ćwiczeń

Najnowsze badania, w tym wieloośrodkowe badania WOBASZ, niepokoją. Mimo że odsetek osób regularnie ćwiczących jest wyższy, to nadal 50–60 proc. dorosłych Polaków wykazuje zbyt małą aktywność fizyczną. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale jest równie powszechny w Stanach Zjednoczonych i większości krajów Europy Zachodniej. 

Co gorsza, mniej aktywni fizycznie są nie tylko dorośli, ale także ponad połowa dziewcząt i około jedna trzecia nastolatków. Zamiast ćwiczyć, wolą oglądać telewizję albo siedzieć przy komputerze. Z wiekiem jest tylko gorzej. To rodzi ryzyko powstania wielomilionowej populacji osób zmagających się z otyłością, chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnością czy nawet przedwczesną demencją.

Brak ruchu rzecz jasna sprzyja nadwadze. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia problem nadwagi lub otyłości dotyczy ok. 55 proc. polskiego społeczeństwa. Od tego tylko krok do poważnych problemów z sercem.

Trzeba zacząć działać

W odpowiedzi na tę sytuację Polska Akademia Nauk postuluje podjęcie szeregu działań. Zaleca utworzenie Narodowej Rady ds. Promocji Powszechnej Aktywności Fizycznej oraz opracowanie nowej narodowej strategii aktywności. 

PAN podkreśla potrzebę współpracy międzysektorowej, modernizacji infrastruktury sportowej w szkołach, udostępniania bezpłatnych lokalnych obiektów sportowych oraz promowania ekologicznego transportu. Rekomenduje również kampanie aktywności fizycznej z atrakcyjnymi nagrodami i wsparciem medialnym.

Zdrowsze społeczeństwo to same korzyści 

PAN zwraca uwagę na znaczenie aktywności fizycznej dla gospodarki i społeczeństwa. Zdrowe społeczeństwo oznacza większą wydajność pracowników i dłuższą aktywność zawodową, co przekłada się na szybszy wzrost gospodarczy i mniejsze koszty społeczno-ekonomiczne. 

Eksperci ostrzegają, że brak aktywności może w dłuższej perspektywie zahamować rozwój kraju, wpłynąć na jego zdolności obronne i w konsekwencji osłabić pozycję Polski na arenie międzynarodowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama