Wizyta w Mysłowicach rozpoczęła się otwartym dla wszystkich zainteresowanych spotkaniem w Urban Labie, podczas którego goście mieli okazję zobaczyć dokument historyczny „Stacja” autorstwa Bartosza Bednarczuka, który opowiada o stacji emigracyjnej założonej przez Maxa Weichmanna. Następnie gość honorowy przekazał na ręce Bogusława Polaka, prezesa Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga zabytkową bransoletę, którą dr Jacob Lustig wręczył swojej żonie Sarze w 1863 roku na 25. rocznicę ślubu. Rodzinna pamiątka znajdzie się w zbiorach Muzeum Miasta Mysłowice.
Po części oficjalnej rozpoczęła się wędrówka ulicami miasta. Odwiedzono m.in. cmentarz żydowski, gdzie znajduje się grób Jacoba Lustiga, starą synagogę, przewiązkę i Kąt Trzech Cesarzy. Wycieczka zakończyła się na starym cmentarzy żydowskim w Chorzowie.
Dla Johna Leppmana była to już trzecia wizyta w mieście swojego przodka – dra Jacoba Lustiga, który w XIX wieku aktywnie angażował się w życie mysłowickiej społeczności. Był członkiem, a później przewodniczącym Deputacji Miejskiej i dyrektorem szpitala miejskiego. W 1862 roku przyczynił się do odzyskania przez Mysłowice praw miejskich. Jest także autorem pierwszej monografii miasta. O jego pamięć dba Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga, które skupia wokół siebie miłośników historii i zabytków Mysłowic.
Źródło: itvm.pl
Napisz komentarz
Komentarze