Przed nami kolejny sezon grzewczy. Wielu Polaków zastanawia się, ile on ich będzie kosztował. Polski Alarm Smogowy opublikował nowy raport cen paliw stałych: węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Odnotowano niewielki wzrost w odniesieniu do poprzedniego kwartału, natomiast porównanie z ubiegłym rokiem pokazuje spadek cen wszystkich paliw stałych. Zmieniły się również koszty ogrzewania domu i ciepłej wody.
Niespodzianką jest aż 28% spadek kosztów ogrzewania za pomocą pompy ciepła, natomiast koszt ogrzewania gazowego wzrósł o 21%.
Ceny paliw stałych pochodzą z początku października 2024 r. Ankietę przeprowadzono w 32 składach we wszystkich województwach. W porównaniu do poprzedniego kwartału ceny węgla orzech i groszek wzrosły o 6%, stabilne są ceny pelletu, natomiast drewno kawałkowe staniało średnio o 6%, chociaż – jak podkreślają autorzy raportu – jego ceny są bardzo zróżnicowane.
Koszty ogrzewania (domu i wody) sprawdzono dla budynku o powierzchni 150 m², w średnim stanie ocieplenia (zużycie ciepła na średnim poziomie 120 kWh/rok/m²), zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę. Najdroższe jest ogrzewanie olejowe (11 787 zł). Tańszą opcją są kotły gazowe (9 467 zł) i kotły na węgiel i drewno (6 179-8 092 zł). Najtańszym źródłem ciepła – tu nie ma niespodzianki – są pompy ciepła. Zależnie od typu pompy jest to roczny koszt od 4 531 do 6 931 zł.
Z raportu PAS wynika, że postawienie na ogrzewanie ekologiczne opłaca i szybko się zwraca. Od kilku sezonów pompy ciepła są niekwestionowanymi liderami, jeśli chodzi o koszty ogrzewania i ciepłej wody. Także we wnioskach do programu „Czyste Powietrze” o dofinansowanie przy wymianie kotła węglowe prym wiodą pompy ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska informuje, że zarejestrował już na liście ZUM 3520 pomp ciepła, które spełniają wszystkie wymagania programu „Czyste Powietrze”.
Napisz komentarz
Komentarze