Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 21:51
PRZECZYTAJ!
Reklama

19-tonowy „elektryk” z Mysłowic

Samochody elektryczne to już nie nowość, ale elektryczny TIR na drodze wzbudza ogromne zainteresowanie. Ciężarowego elektryka w pierwszą trasę testową wysłała firma Seifert Logistics Group, z siedzibą w Mysłowicach.

19-tonowy samochód ciężarowy, który zamiast lusterek ma kamery, a pod kabiną zamiast 6-cylindrów – jedynie jednostki pomocnicze i elementy sterujące? W dodatku porusza się niemal bezszelestnie i nie produkuje spalin?

To już nie przyszłość. – Elektromobilność to rzeczywistość! – mówią przedstawiciele spółki Seifert Logistics Group, wypuszczając w pierwszą trasę testową nową elektryczną ciężarówkę marki Mercedes-Benz - eActrosa 400.

Test bez szkód dla środowiska

Choć ten model wzbudza ogromne zainteresowanie na drodze, nie była to żadna „jazda na pokaz”! W pełni elektryczny eActros 400 zrobił trasę od Strykowa po Żory (z kilkoma postojami na rozładunek m.in. w Opolu, Pyskowicach i Świerklanach) i z powrotem, liczącą łącznie ok. 761 km, załadowany częściami zamiennymi, które trafiły do warsztatów Mercedesa.

-  Choć był to jeden z pierwszych takich kursów w całej Polsce, nie chcieliśmy robić tego w celach pokazowych. Zależy nam na środowisku i dokładamy wszelkich starań, by działalność naszej branży - branży logistyczno-transportowej stawała się jak najmniej uciążliwa, dlatego ciężarówka była załadowana i zrobiła docelową trasę – zaznacza Jan Brachmann, prezes spółki Seifert Polska, z siedzibą w Mysłowicach.

Dodaje, że nie bez znaczenia jest też sam termin testu. – Chcemy sprawdzić, jak baterie elektrycznej ciężarówki radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych – podkreśla Brachmann.

Czas był kluczowy. Na części czekały warsztaty

eActros 400 w pierwszą trasę wyruszył w grudniu spod Daimler Truck Parts Center w Strykowie. To tutaj, Seifert Polska składuje części do samochodów ciężarowych.

Trasę w kierunku Śląska eActros rozpoczął ok. 20:00. Dlaczego?  – Gwarantujemy dostawy dla 42 punktów serwisowych sieci Mercedes-Benz Trucks na terenie Polski. To, co zamówi konkretny warsztat, dostaje już następnego dnia, do godziny 6 rano - podkreśla Brachmann.

Testowany przez spółkę Seifert Polska eActros 400 na ładowanie zatrzymał się w Rudzie Śląskiej, przy tutejszym serwisie Daimler Truck Mercedes-Benz. Akumulatory litowo-jonowe o pojemności łącznej około 400 kWh zapewniają mu zasięg przekraczający 400 km.

Na postoju pozował do zdjęć

EActros 400 pilotażową trasę przejechał bez przeszkód i komplikacji. Zwracał na siebie uwagę. Nie tylko nowoczesną linią, ale też np. brakiem bocznych lusterek, które zastąpiono kamerami.

Zdarzało się, że na postoju…pozował do zdjęć. Pamiątkowe selfie robili sobie z nim inne kierowcy.

– Elektryczne ciężarówki to nowość na polskich drogach, myślę jednak, że szybko się to zmieni. Auta z ekologicznym napędem, szczególnie na krótszych dystansach, są przyszłością świata logistyki i transportu – podkreśla Brachmann.

Dodaje, że ważny jest także fakt, że ciche i nieprodukujące spalin elektryki mogą jeździć na zaludnionych obszarach przez całą dobę.

Zamówienie po pomyślnych testach

Choć o elektomobilności mówi się już od dłuższego czasu, elektryczne ciężarówki we flotach spedycyjnych to w Polsce wyjątkowa rzadkość. Po naszych rodzimych drogach jeździ ich dosłownie kilka.

Wiele wskazuje jednak na to, że przy określonych trasach, z zaplanowanym w konkretnych lokalizacjach ładowaniem, mają dużą szansę się sprawdzić.

- Co więcej, zainteresowanie firm transportowych nową, elektryczną flotą z pewnością błyskawicznie wzroście w momencie, gdy ruszą zapowiadane programy dopłat do zakupu aut ciężarowych oraz budowy/rozbudowy wysokiego napięcia i ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego - podkreśla Piotrek Urban, Director Sales & Marketing Daimler Truck Poland.

– Logistyka jest bardzo dynamicznie rozwijającą się branżą, a my chcemy być innowacyjni. Jeśli testy, których - dzięki pełnemu wsparciu Daimler Truck Polska - podjęliśmy się jako jedni z pierwszych w Polsce - wypadną pomyślnie i pojawią się możliwości dofinansowania, planujemy zakup kilku takich modeli z napędem elektrycznym – zapowiada Brachmann.

- Od początku planowaliśmy w ramach współpracy, przeprowadzić takie testy. Chcieliśmy wykazać, że elektryczne ciężarówki, mogą się sprawdzić w transporcie krajowym. Jako wieloletni klient firmy Seifert chcemy w ten sposób wspólnie dążyć do zeroemisyjnych dostaw do naszych serwisów – i dzięki pierwszy, testom wiemy, że jest to możliwe – mówi Tomasz Ogórek, Head of Fleet Sales & ZEV Daimler Truck Poland.

…………………………………………………………………………………………………………….…………

W SKRÓCIE:

TRASA: Łącznie 761 km (w obie strony)

PRZEBIEG: Stryków, Opole, Pyskowice, Ruda Śląska, Świerklany, Skoczów, Żory, Stryków

MODEL: eActros 400

 PODSUMOWANIE PRZEJAZDU: zużycie średnie energii: 82 kWh/100km, zużycie całościowe energii: 626 kWh.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Olek 09.01.2025 09:42
Brawo

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama