Celem kampanii jest sprawdzenie i ocena stopnia wpływu pojazdów na stan powietrza. Akcja przeprowadzana jest m.in. w Katowicach, Chorzowie, Mysłowicach i Sosnowcu. Łącznie we wszystkich czternastu miastach pojawiło się już 700 czujników pomiaru jakości powietrza.
– Obok indywidualnych kotłów niespełniających żadnych norm emisyjnych, to właśnie transport samochodowy jest największym źródłem zanieczyszczenia powietrza na obszarze GZM. Chcemy poprawiać jakość życia naszych mieszkańców, obecnych jak i przyszłych. Czyste powietrze jest jednym z elementów, na które zwraca się szczególną uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania – tłumaczy Igor Śmietański, wiceprzewodniczący zarządu GZM.
Podczas spalania paliwa w silnikach spalinowych i silnikach Diesla wytwarza się dwutlenek azotu. To szkodliwy gaz, wpływający negatywnie na układ oddechowy, który może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet wywołać różne schorzenia czy choroby.
Po zakończeniu kampanii opublikowany zostanie raport z wynikami badań, który zaprezentuje stan jakości powietrza w górnośląsko-zagłębiowskich miejscowościach. Organizatorami akcji są GZM i Stowarzyszenie Alarm Smogowy.
Napisz komentarz
Komentarze