Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 14:07
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje dla firm

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem – co warto wiedzieć?

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem to nieodłączny element leczenia tego schorzenia. Pomaga bowiem kontrolować jego objawy, jak również zmniejsza ryzyko nawrotów atopowego zapalenia skóry. Wszystko jednak pod warunkiem, że dbamy o skórę prawidłowo i konsekwentnie. Dowiedz się więcej, co oznacza prawidłowa pielęgnacja przy atopowym zapaleniu i jakich kosmetyków warto używać, a jakich lepiej unikać.
  • 25.01.2025 07:00
  • Autor: Verdelove
Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem – co warto wiedzieć?

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to zapalna, przewlekła choroba skóry, powodująca m.in. uciążliwe swędzenie i nieestetyczne zmiany skórne. Ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie, nierzadko nawet w wieku niemowlęcym. Nawroty atopowego zapalenia skóry mogą towarzyszyć chorym przez całe życie, dlatego muszą oni właściwie pielęgnować swoją skórę, aby minimalizować ryzyko wznowienia objawów.

Jaka jest przyczyna atopowego zapalenia skóry? Dużą rolę w rozwoju tego schorzenia odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, a także defekty w budowie i funkcjonowaniu naskórka. Niedobór składników lipidowych w barierze ochronnej skóry sprawia, że jest ona zbyt przepuszczalna. Traci więc szybko nawilżenie i staje się podatna na wnikanie alergenów oraz drobnoustrojów.

Życie z atopowym zapaleniem skóry nie jest łatwe

A to wszystko dlatego, że choroba powoduje szereg problemów oraz ograniczeń. Chorzy doświadczają dyskomfortu w postaci świądu i bólu skóry, przez co mogą mieć problemy ze snem i skupieniem uwagi. Co za tym idzie, są zmęczeni i mniej wydajni w szkole lub w pracy. 

Ponadto zmiany skórne mogą pojawiać się w widocznych miejscach, np. na twarzy. U wielu chorych obniża to pewność siebie oraz budzi obawy przed tym, jak zostaną odebrani przez innych.

Atopowe zapalenie skóry wymaga też od chorego wprowadzenia zmian w stylu życia, przykładowo stosowania specjalnej diety lub ograniczenia aktywności fizycznej. Pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry zajmuje czas i musi być kontynuowana nawet po ustąpieniu objawów, aby zmniejszać ryzyko nawrotów. Utrzymanie ciągłej dyscypliny i niemożność normalnego życia z pewnością jest frustrująca.
Obciążeniem mogą być także koszty leczenia. Kupowanie leków i emolientów oraz wizyty u lekarza uszczuplają budżet pacjenta. Zdarza się, że włączone terapie okazują się nieskuteczne, co wiąże się ze zmianą leków i kolejnymi wydatkami.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry? Dlaczego trzeba je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry objawia się suchą i łuszczącą skórą, na której występują zmiany w postaci czerwonych grudek, plam, pęcherzyków i strupów. Towarzyszy im wspomniany już świąd, który jest bardzo uciążliwy i skłania chorego do drapania. Co za tym idzie, tworzą się ranki i rośnie ryzyko nadkażeń.

Zmiany skórne mają typową dla wieku chorego morfologię i lokalizację. U dzieci do 2. roku życia pojawiają się grudki z wysiękiem, powstające na twarzy i kończynach. Dla starszych dzieci charakterystyczne są zmiany rumieniowo-grudkowe, które z czasem przechodzą w zlichenizowane wykwity. Występują głównie w dołach łokciowych i podkolanowych. U młodzieży i dorosłych tworzą się nacieki zapalne z nasiloną lichenizacją, mogące powstawać w każdym miejscu na ciele. 

Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, zmiany skórne mogą się powiększać i zajmować nowe obszary. Mogą też doprowadzić do różnych powikłań, np. nadkażeń bakteryjnych czy wirusowych. Nieleczone AZS sprzyja również rozwojowi alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej, a także różnych zaburzeń psychicznych – w tym depresji. Warto więc podjąć walkę z tą chorobą jak najszybciej.

Odpowiednia pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem to podstawa 

Jak już zaznaczyliśmy na wstępie, pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem stanowi istotną część leczenia. Może być też jedyną formą postępowania, jeśli objawy choroby są łagodne. Nie należy jej przerywać nawet po ustąpieniu objawów, aby zapobiegać nawrotom.

Dlaczego prawidłowa pielęgnacja przy atopowym zapaleniu jest tak ważna? Pozwala bowiem na odtworzenie płaszcza lipidowego skóry, dzięki czemu przywraca skórze nawilżenie i zwiększa jej odporność na podrażnienia. Pomaga też redukować uczucie swędzenia i tym samym zapobiega uszkodzeniom i nadkażeniom skóry spowodowanym przez jej drapanie. W efekcie, znacznie poprawia komfort i kondycję skóry, dzięki czemu również jakość życia chorych ulega poprawie.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem?

Kluczowym zadaniem pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem jest nawilżanie skóry. Przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu wilgoci łagodzi jej swędzenie i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu należy stosować emolienty – czyli kosmetyki, które są bogate w substancje natłuszczające i nawilżające. Należy smarować nimi skórę przynajmniej dwa razy dziennie, a w okresach nasilenia objawów jeszcze częściej.

Do oczyszczania skóry należy używać produktów, które nie przyczynią się do jej wysuszenia. Wskazane są emoliencyjne szampony, balsamy i olejki, ponieważ oprócz skutecznego usuwania zanieczyszczeń będą też wzmacniały barierę hydrolipidową skóry.

Ze względu na dużą wrażliwość skóry atopowej i jej podatność na uczulenia, należy wybierać kosmetyki o jak najdelikatniejszych składach. Nie powinny zawierać np. substancji zapachowych i barwiących, mocnych detergentów ani innych problematycznych składników. Wreszcie, produkty powinny być dobierane indywidualnie, ponieważ każdy pacjent może być uczulony na inne substancje. 

Pewnym ułatwieniem może być kupowanie kosmetyków z linii specjalnie dedykowanych atopikom – takie produkty są bezpieczne i opracowywane pod kątem potrzeb wymagającej skóry.

Jakich składników warto szukać w kosmetykach na AZS?

Aby pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem była skuteczna, warto stawiać na produkty zawierające składniki aktywne takie, jak:

  • olej konopny – odbudowuje barierę ochronną naskórka, zapobiegając nadmiernej utracie wody i negatywnemu oddziaływaniu czynników zewnętrznych. Zmniejsza stany zapalne, świąd i zaczerwienienia,
  • masło shea – łagodzi podrażnienia i swędzenie. Dobrze nawilża i zmiękcza szorstką skórę. Umożliwia jej szybszą regenerację i usprawnia gojenie się ranek oraz podrażnień,
  • olej ze słodkich migdałów – posiada silne działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące. Przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych. Przynosi ukojenie suchej, swędzącej i podrażnionej skórze,
  • mocznik – dba o odpowiedni poziom wilgoci w skórze, ponieważ ma dużą zdolność do wiązania wody. Zmiękcza szorstki naskórek, zapobiegając jego łuszczeniu się i pękaniu. Łagodzi uczucie świądu,
  • witamina E – poprawia poziom nawilżenia skóry. Pobudza procesy regeneracyjne. Redukuje podrażnienia i stany zapalne. Jako silny przeciwutleniacz, neutralizuje wpływ wolnych rodników na skórę,
  • masło cupuacu – intensywnie nawilża skórę i tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną. Wspomaga regenerację skóry. Uśmierza swędzenie i zmniejsza stany zapalne oraz podrażnienia,
  • pantenol – wykazuje działanie kojące i przeciwzapalne. Przyśpiesza gojenie. Wycisza świąd, zaczerwienienia i podrażnienia. Do tego świetnie nawilża,
  • kwas mlekowy – dba o odpowiednie pH skóry, co chroni ją przed niekorzystnymi zmianami mikrobiomu. 

Skuteczna pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem dzięki dermokosmetykom Atopicin

Wymienione powyżej składniki aktywne można znaleźć m.in. w dermokosmetykach Atopicin. Są to produkty opracowane specjalnie z myślą o atopowym zapaleniu skóry. Wspomagają zarówno proces leczenia, jak i profilaktykę atopowego zapalenia skóry, dlatego warto je wprowadzić do codziennej pielęgnacji.

Atopicin to mocno nawilżające dermokosmetyki, które przywracają skórze prawidłowe funkcjonowanie. Likwidują jej suchość, podrażnienia i stany zapalne, a także przynoszą wyraźną ulgę w swędzeniu. Dzięki wszechstronnemu działaniu, doprowadzają do widocznej poprawy kondycji skóry – jest nawilżona, gładka i bez zaczerwienień.

Produkty Atopicin swoje skuteczne działanie zawdzięczają starannie dobranym składom, opartym na komponentach pochodzenia naturalnego. Obchodzą się z atopową skórą niezwykle delikatnie, dlatego mogą być stosowane w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej i tak często, jak skóra tego potrzebuje. Marka oferuje następujące produkty:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Kosmetyki z linii Atopicin kupisz na stronie: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/

Każdy z nich odbudowuje ochronną warstwę hydrolipidową skóry i gwarantuje dobre nawilżenie oraz złagodzenie świądu. 

Co wyróżnia dermokosmetyki Atopicin?

  • To linia dermokosmetyków stworzona przy udziale specjalistów – lekarzy dermatologów. Dzięki temu można mieć pewność, że są to zarówno produkty wysoce skuteczne, jak i bezpieczne.
  • Oparto je na wyselekcjonowanych składnikach pochodzenia naturalnego, o dobroczynnych właściwościach dla skóry atopowej.
  • Nie zawierają problematycznych składników, które byłyby niekorzystne dla wrażliwej i skłonnej do alergii skóry.
  • Działają kompleksowo - nawilżają, regenerują i koją skórę, wzmacniają jej barierę ochronną, a także łagodzą stany zapalne.
  • Są dostępne w zestawie i zaspokajają wszystkie potrzeby pielęgnacyjne skóry całego ciała. 
  • Można stosować je nieprzerwanie, zarówno przy aktywnych objawach, jak i w remisji. Zapewniają długofalową poprawę kondycji skóry.

Podsumowanie 

Codzienna, konsekwentna pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem jest kluczem do utrzymania jej w dobrym stanie. Szczególne ważne jest sięganie po kosmetyki, które będą odpowiadały na potrzeby skóry i dobrze ją nawilżą oraz zabezpieczą przed czynnikami zewnętrznymi. Powinny być to produkty łagodne, nie wywołujące podrażnień ani alergii. Wszystkie te warunki spełniają kosmetyki dedykowane atopowemu zapaleniu skóry, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. 

Materiał partnera


PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama