Emerytura po mężu
ZUS renta rodzinna po mężu to kwestia, która interesuje szerokie grono osób. Świadczenie emerytalne można pobierać za małżonka wtedy, gdy jeden z nich umiera. Jest to zatem tak zwana renta rodzinna, przysługująca po spełnieniu danych warunków. Z kolei emerytura jest indywidualnym świadczeniem, wygasającym wraz ze śmiercią danej osoby. Wskazana renta rodzinna wymaga złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - osobiście, listem poleconym lub internetowo. Konieczne jest tutaj dołączenie następujących dokumentów:
- Potwierdzenie daty zgonu i daty urodzenia zmarłego małżonka
- Dowód osobisty wnioskodawcy
- Odpis aktu małżeństwa (lub dokument potwierdzający prawo do alimentów w razie rozwodu)
- Zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia wdowy/wdowca (gdy renta będzie wypłacana w związku z niezdolnością do pracy)
- Oświadczenie o braku osiągania dochodów z pracy zarobkowej lub prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Renta rodzinna
Pamiętajmy o tym, że renta rodzinna jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wtedy, gdy wnioskodawca spełni dane warunki. Obecnie z takiej opcji korzystają członkowie rodziny, która w momencie śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, miała ustalone prawo do emerytury lub emerytury pomostowej, miała ustalone prawo do renty w związku z niezdolnością do pracy, pobierała świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Co ważne, małżonek pozostający we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci żony lub męża, ma prawo do wspomnianego świadczenia, gdy:
- W chwili śmierci małżonka był niezdolny do pracy lub miał skończone 50 lat
- Sprawuje opiekę nad dzieckiem niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji
- Wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej, które ma mniej niż 16 lat (w przypadku nauki w szkole - do 18 lat)
- Ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci żony/męża (nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci lub zaprzestania wychowywania dzieci)
Jeżeli nie zostaną spełnione te warunki i nie występuje źródło utrzymania, mamy prawo do rodzinnej renty przez rok od śmierci męża/żony lub przez okres uczestniczenia w szkoleniu kwalifikacyjnym do wykonywania pracy zarobkowej (do 2 lat od śmierci małżonka).
Wysokość renty rodzinnej
Gdy ZUS uzna wniosek o przyznanie rodzinnej renty, wydawana jest decyzja pozytywna. W innym razie wydana jest decyzja odmowna, od której możemy się odwołać w ciągu 14 dni od odebrania pisma. Jaka jest wysokość renty rodzinnej? Trzeba wiedzieć, że kwota ta nie odpowiada wysokości świadczenia rentowego lub emerytalnego pobieranego przez zmarłą osobę jeszcze za życia. Aktualnie renta rodzinna wynosi:
- 95% świadczenia zmarłego - gdy do renty są uprawnione trzy osoby lub więcej
- 90% - gry do renty są uprawnione dwie osoby
- 85% - gdy do renty jest uprawniona jedna osoby
Zakład Ubezpieczeń Społecznych bada uprawnienia zmarłego do świadczeń rentowych i emerytalnych, a następnie ustala rodzinną rentę w najbardziej korzystnej wysokości. Od marca 2024 najniższa renta rodzinna wynosiła 1 780,96 złotych. Ta wartość może być zmniejszona, jeśli osiągamy przychód w związku z zatrudnieniem. Niekiedy nawet świadczenie może być zawieszone, zwłaszcza gdy przychód wnioskodawcy jest wyższy niż 130% przeciętnej minimalnej płacy. Z kolei gdy przychód jest większy niż 70% płacy minimalnej i niższy niż 130%, renta rodzinna zmniejszana jest o kwotę przekroczenia (nie więcej niż o kwotę zmniejszenia maksymalnego).
W naszym kraju wiele osób korzysta z renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dodatkowe pieniądze z takiego świadczenia zawsze są przydatne, zwłaszcza że koszty życia z roku na rok są coraz większe.