- Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu osób panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy naturalnie użyźni glebę, co przyspieszy wzrost młodej trawy i przyniesie korzyści środowisku. Pożary traw stanowią także ogromne zagrożenie dla lasów. W województwach o dużym stopniu zalesienia, tereny rolnicze i leśne często się przenikają. Ogień z nieużytków niejednokrotnie rozprzestrzenia się na obszary leśne, niszcząc drzewostany, które odradzają się przez wiele dziesiątek lat – informowali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.
Drastyczny wzrost liczby pożarów traw
Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w 2025 roku liczba pożarów traw wzrosła aż czterokrotnie w porównaniu do roku poprzedniego. Od 1 stycznia do 8 marca strażacy w całej Polsce interweniowali już 6317 razy. Dla porównania, w 2024 roku w tym samym okresie liczba interwencji wynosiła około 1,5 tysiąca. W województwie śląskim było ich 111.
– Przypominamy, że wypalanie traw jest nielegalne i grozi wysokimi karami. Ponadto, każda interwencja strażaków angażuje zasoby, które mogłyby być wykorzystane w sytuacjach wymagających pilnej pomocy. Apelujemy o zgłaszanie przypadków podpaleń oraz zachowanie ostrożności, aby ograniczyć wzrost liczby pożarów w nadchodzących dniach – apelują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.
Strażacy chcąc zapobiegać pożarom traw każdego roku ruszają z kampanią społeczną „Stop Pożarom Traw”, która rozpoczyna się1 marca każdego roku.
Z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej oraz o zapobieganiu pożarom traw, powstała kampania informacyjna „Stop Pożarom Traw”, która od lat wspiera działania edukacyjne i interwencyjne w tym zakresie. Przypomina ona, że ochrona przyrody, to nasza wspólna odpowiedzialność. Każdy z nas może przyczynić się do zapobiegania pożarom i do ochrony otaczającej nas przyrody. Reagujmy, gdy widzimy niebezpieczne działania, i pamiętajmy, że zdrowe i bezpieczne środowisko to fundament naszej przyszłości. W trakcie pożarów giną małe zwierzęta, ptaki, ale także ludzie.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Napisz komentarz
Komentarze