Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:33
PRZECZYTAJ!
Reklama

Mysłowice stolicą muzycznej alternatywy

Już po raz dziewiąty w Mysłowicach odbędzie się festiwal muzyczny AlterFest. W lipcu w wyjątkowej przestrzeni kościoła ewangelickiego usłyszymy czołówkę polskiej sceny alternatywnej, m.in. zespół Kamp!, Paulinę Przybysz, czy zespół WaluśKraksaKryzys, nie zabraknie także ciekawych debiutantów - wśród nich hage-o, czy Mark Mantra.
Mysłowice stolicą muzycznej alternatywy

AlterFest już na dobre wpisał się na festiwalową mapę Polski, a na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zbudował sobie pozycję jednego z najważniejszych festiwali muzycznych na Śląsku. Swoją wyjątkowość zawdzięcza kameralnemu charakterowi oraz niezwykłemu miejscu, jakim z całą pewnością jest neogotycki budynek mysłowickiego kościoła ewangelickiego. Ten klimat sprawił, że jest to jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych, a jego uczestnikami są fani alternatywny z niemal całego kraju. Podczas tegorocznej edycji imprezy ponownie usłyszymy najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny alternatywnej, a także ciekawie zapowiadających się młodych artystów - zagra m.in. Kamp!, czyli jeden z najpopularniejszych polskich zespołów grających muzykę elektroniczną, łączącą R&B, soul i pop Paulinę Przybysz, hip-hopowy duet Lordofon, czy zespół WaluśKraksaKryzys, będący jednym z największych rockowych objawień ostatnich lat.

- Jak co roku, staramy się, aby festiwal był jak najbardziej różnorodny oraz aby był wydarzeniem, na które przychodzi się nie tylko dla znanych artystów, ale również po to, aby poznać nową muzykę. Tegoroczny AlterFest uważam za najbardziej bezkompromisową z dotychczasowych edycji festiwalu, a dobór artystów jeszcze nigdy nie był dla mnie tak bardzo oczywisty - mówi Łukasz Prajer, twórca AlterFestu.

AlterFest to festiwal muzyczny, odbywający się w Mysłowicach od 2012 roku. Dotychczas podczas imprezy mieliśmy okazję usłyszeć około stu wykonawców prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną, takich jak The Dumplings, Bitamina BOKKA, Gaba Kulka, czy xxanaxx. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 23-24 lipca. Bilety jednodniowe (50 zł) i karnety dwudniowe (80 zł) do nabycia na portalu KupBilecik.pl oraz w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Kamp!
To jeden z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych, który swoją karierę rozpoczął niemal 10 lat temu. Od początku tworzą go producenci: Michał Słodowy, Radek Krzyżanowski oraz Tomek Szpaderski, odpowiedzialny również za wokal. Na swoim koncie mają remiksy i współpracę, m.in. z takimi artystami jak Brodka, Dawid Podsiadło czy Baranovski oraz koncerty na najważniejszych polskich festiwalach: Open’er, Audioriver, czy Tauron Nowa Muzyka. Mają za sobą także trasy po USA i Wielkiej Brytanii, Czechach i Słowacji oraz występy na tak ważnych imprezach jak amerykański SXSW czy brytyjski The Great Escape. Swoje płyty wydawali, m.in. w Portugalii, a także w nowojorskim labelu Cascine, stając się jednym z niewielu polskich zespołów z tak umocnioną pozycją w zachodnim przemyśle muzycznym.

Piernikowski
Producent, wokalista, autor tekstów i kompozytor. Wokalista i współproducent zespołu Syny oraz nieistniejącej już grupy Napszykłat. Autor solowych krążków „Się żegnaj” i „No Fun”. Jego twórczość rozciąga się od synostwa, przez działalność solową aż po kompozycje teatralne. Ma na swoim koncie nominację do Paszportu Polityki, a także koncerty na ważnych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Avant Art Festival, Distorted Festival, New York’s Unsound, czy odbywający się w Barcelonie Primavera Sound.

Paulina Przybysz
To artystka znana z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax i Archeo. Dorastała w busie z kolegami z Sistars i siostrą, ale po zawieszeniu działalności zespołu szybko przeszła do nowych wydawnictw, by w 2017 powrócić na scenę pod swoim imieniem i nazwiskiem z nagrodzoną fryderykiem za najlepszy album elektroniczny płytą „Chodź tu”. Otwartość na muzykę doprowadziła przez ostatnie lata do niezliczonej liczby kolaboracji studyjnych i koncertowych, między innymi z muzykami takimi jak Stanisław Sojka, Tomasz Stańko, Keyon Harold, Krzysztof Zalewski, czy Grubson. Przez dwa ostatnie lata odpowiadała jako dyrektorka artystyczna za trasę Women's Voices, gdzie czołowe polskie wokalistki takie jak Kayah, Edyta Bartosiewicz, Brodka, Nosowska, Natalia Przybysz i wiele innych cudownych głosów mogły razem budzić kobiecą energię i świadomość ekologiczną. W lutym 2020 ukazał się jej drugi solowy album „Odwilż”, nagrany przy współpracy ze zdolnymi producentami, po raz pierwszy w historii wydawnictw artystki w całości napisany przez nią w języku polskim. Królowa dygresji przeplata tematykę społeczną z romantyczną, intymną szczerością wpuszczając do swojego świata znakomitych gości. Drugi album artystki także zyskał nominację do Fryderyka.

Rat Kru
Poznański duet poruszający się w granicach szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Sami komponują i wykonują swoje utwory, śpiewając napisane przez Papę Mustę teksty, które pobudzają wyobraźnię i opisują fragmenty rzeczywistości. Sami swoją muzykę określają betonową sambą, porywając do tańca tłumy na koncertach. Ich album „Rok szczura” jest charakterystyczną mieszanką muzyczną nawiązującą do lat 90-tych. Nie są im obce gatunki takie, jak techno, rap czy pop. Coraz ważniejszą rolę w ich muzycznej przygodzie odgrywa wizerunek sceniczny. Luźne sportowe stroje, maska szczura, oprawa świetlna mają dodatkowo uwalniać energię podczas występów zachęcając publikę do wspólnej zabawy.

hage-o
Jak sami o sobie mówią, prezentują piosenki warm-core: dość głośne, żeby każdy mógł wykrzyczeć kim jest oraz dość ciche, żeby każdy mógł usłyszeć kim jest. Nadzieja i objawienie polskiej muzyki gitarowej, kontynuator brzmień zespołów, takich jak Pustki i The Car Is On Fire.

Lordofon
Warszawska formacja założona trzy lata temu przez Macieja Poredę (MC) i Michała Jurka (producent). Prezentuje oryginalną mieszankę rapu, muzyki miejskiej i gitarowej alternatywy. Inspiracje duetu rozciągają się od Nirvany poprzez Kendricka Lamara i artystów związanych z kolektywem Odd Future aż po współczesny trap. Debiutancki album „Koło” jest powrotem do starych stylów muzycznych twórców i zarazem efektem autorskiej rekonstrukcji brzmień sprzed doświadczeń z rapem - w nowej, momentami nowocześniejszej niż dotychczas, formie.

Agata Karczewska
Agata Karczewska to warszawska singer-songwriterka tworząca muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. Dzięki współpracy z Marcinem Borsem, znanym z produkcji albumów Krzysztofa Zalewskiego, Pogodno, Nosowskiej i Hey, oszczędne i surowe kompozycje Karczewskiej brzmią jak rodem z amerykańskiego Południa. Charakterystyczny, silny wokal i nonszalancki sposób śpiewania w połączeniu ze szczerymi emocjonalnymi tekstami dają mieszankę rzadko spotykaną na polskim rynku muzycznym. Artystka zagrała w kilkudziesięciu polskich klubach, na swoim koncie ma również występy w Portugalii, Niemczech, Słowenii, Francji i Czechach. Karczewska pojawiła się też na kilku znaczących festiwalach: Spring Break w Poznaniu, Halfway Festiwal w Białymstoku, Songwriter ŁódźFestiwal, Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal oraz Live at Heart w Szwecji. W tym roku Agata została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Blues.

WaluśKraksaKryzys
To niewątpliwie jedno z największych objawień polskiego rocka alternatywnego ostatnich lat. Jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników) Walusia. Obserwacji zaskakująco kolorowych, jak na tę cholernie szarą rzeczywistość. Sam tłumaczy to tak - Moja muzyka to poezja śpiewana na petardzie.Mimo krótkiego stażu na scenie muzycznej zdążył już zagrać na wielu ważnych festiwalach, m.in. poznańskim Sping Breaku, Męskim Graniu, czy festiwalu w Jarocinie. W tym roku nakładem Mystic Production ukazała się jego druga płyta, zatytułowana „Atak”.

Bluszcz
To wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80' z wyraźnymi wpływami post-punku. Zespół zadebiutował albumem „Junior”. Swój pierwszy koncert Bluszcz zagrał na OFF Festivalu w Katowicach. W kwietniu 2019 r. zespół wydał drugi album długogrający zatytułowany „W Naszych Domach”, tym razem w całości nagrany w języku polskim. We wrześniu 2020r. Bluszcz powrócił z trzecim krążkiem zatytułowanym „Kresz”, łączącym współczesność z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat '80 i '90.

Mark Mantra
To producent i songwriter z południa kraju, mający na koncie współpracę, m.in. z muzykami Myslovitz, czy Lenny Valentino. Kochający emocjonalność Jeffa Buckleya i nostalgię Radiohead. Aktualnie pracuje nad pierwszą solową płytą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama