14 sierpnia cała Polska dowie się, że 1P00WSTANIE zaczęło się w Mysłowicach. 100 lat temu na terenie kopalni Mysłowice (Mylowitz Grube) doszlo do masakry górników. Wydarzenia z Mysłowic stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszego powstania śląskiego.
W 100-lecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego zaplanowano obchody, których celem jest przypomnienie Ślązakom i uświadomienie Polakom, jak ogromne znaczenie miało przyłączenie Śląska do Polski, a także jaki miało to wpływ na kształt i rozwój kraju. Punktem kulminacyjnym obchodów będą wydarzenia 13 i 14 sierpnia. WSTĘP WOLNY.
13 sierpnia, Park Zamkowy: Wieczór powstańczy (grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy).
godz. 19-22: Utworzenie obozów żołnierzy niemieckich i powstańczych przez w pełni umundurowanych czlonków grup rekonstrukcyjnych. W wieczornym programie przewidziano prezentowane strojów i broni, wspólną biesiadę przy ognisku z piosenką wojskową i powstańczą z akompaniamentem cyi. Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” w kinie plenerowym.
14 sierpnia,
godz. 12-16: W ciągu dnia na terenie Parku Zamkowego oraz Starego Miasta odbywać się będą patrole i kontrole żołnierzy niemieckich. Prezentowane będzie zaprzysiężenie powstańców, wydanie broni, ćwiczenia z bronią, przygotowanie punktów opatrunkowych, przejazdy samochodów pancernych oraz potyczki powstańcze. Na rynku będą odbywać się animacje dla mieszkańców w formie warsztatów o tematyce powstańczej, konkursy i zabawy z nagrodami. Otwarta również będzie kuchnia polowa z nieodpłatnymi posiłkami, połączona z pokazami kulinarnymi Remigiusza Rączki pn. „Powstańcze gotowanie”.
Począwszy od godz. 12.30 co pół godziny odgrywane będą inscenizacje historyczne. Całość działań ma stanowić żywą lekcję historii i być wstępem do rekonstrukcji na terenie KWK Mysłowice.
Godz. 15.00 – Msza w intencji poległych powstańców w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach.
Godz. 17.15 – Przyjazd tramwaju powstańczego o numerze 100, oklejonego historycznymi treściami o powstaniach śląskich.
Godz. 17.30 – Otwarcie Powstańczej Strefy Pamięci połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej z udziałem władz miasta i państwa.
Godz. 18.30-22 – Widowisko historyczne – reżyseria Zbigniew Stryj (inscenizacja, impreza masowa).
Wstępem do widowiska będzie rekonstrukcja wydarzeń z 15 sierpnia 1919 r. Odtworzona zostanie manifestacja robotników, którzy domagali się wstrzymanej wypłaty. Próba sforsowania bram kopalni przez demonstrantów zakończyła się „masakrą w Mysłowicach”. Wydarzenia odtwarzane będą przez zaangażowane grupy rekonstrukcyjne oraz profesjonalnych aktorów przy bogatej scenografii oraz z użyciem efektów pirotechnicznych. W rolę powstańca wcieli się m.in. Jacek Kawalec.Po inscenizacji historycznej przeniesiemy się na teren byłej już kopalni Mysłowice, gdzie zaprezentowane będzie widowisko muzyczno-audiowizualne, podczas którego przybliżona zostanie historia wydarzeń z powstań śląskich, a także postawy i wartości wyznawane przez ówczesnych Ślązaków. Pokazana zostanie przynależność Ślązaków, powstańców nie tylko do Śląska, lecz przede wszystkim do narodu polskiego. Materiały przygotowane w oparciu o źródła historyczne prezentowane będą przez narratora w formie odczytów wykonanych przez znanych, śląskich aktorów i prezentacje audiowizualne.
Opowieści o Śląsku i Ślązakach, również te w formie muzycznej, prezentowane będą przez wybitnych Śląskich artystów. Tłem akustycznym wydarzeń będą odtwarzane dźwięki śląskich miast, gwary, walk powstańczych. Wizualnym uzupełnieniem będzie gra świateł, zdjęcia i animacje na telebimach, a także podświetlenie architektoniczne obiektów pozostałych na terenach KWK Mysłowice. Scenografia oparta w większości na multimediach będzie przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością, które będzie stanowić kolejny motyw pojawiający się podczas występów na scenie.
Połączenie tradycji z nowoczesnością pokazane będzie poprzez występy artystów przy akompaniamencie i oprawie orkiestry Big Silesian Band pod kierownictwem Joachima Krzyka. Za aranżacje muzyczne oraz nadanie utworom powstańczym nowoczesnych brzmień odpowiadać będzie Tomasz Szymuś. Każdy z zaproszonych artystów wykonana 1 utwór powstańczy (m.in. Adolfa Dygacza, Wojciecha Byrskiego, Katarzyny Gartner) z własnym pomysłem na aranżację oraz 2 otwory własne. Na scenie zobaczymy również nieoczywiste duety artystyczne. Usłyszymy różne gatunki muzyczne, od folku, bluesa, rocka, po rap, pop czy muzykę elektroniczną.
Do współpracy zaprosiliśmy zespół Dżem, Stanisława Sojkę, Józefa Skrzeka, Grzegorza Płonkę, Czesława Mozila z zespołem, Abradaba, Pokahontaz (grupa wystąpi z utworem napisanym specjalnie na to wydarzenie), Annę Dereszowską, Jacka Kawalca oraz wielu innych śląskich aktorów. Rolę gospodarzy pełnić będą znani aktorzy pochodzący z Mysłowic: Jolanta Fraszyńska oraz Piotr Bajtlik.
Dopełnieniem widowiska będzie pokaz audiowizualny, czyli mapping 3D na jednym z zabytkowych budynków kopalni. Historia powstań opowiedziana poprzez projekcję audiowizualną ze śląskim lektorem, uzupełniona elementami abstrakcji i zabawy z budynkiem, będzie niezapominanym podsumowaniem wydarzeń.
Po zakończeniu widowiska historycznego pełny koncert zagra zespół Dżem. Ostatnim elementem wydarzenia będzie pokaz laserów przestrzennych z elementami animacji – powstańcze światełko do nieba.
Nad całością wydarzenia czuwać będzie sztab organizacyjny, składający się z reżysera, aranżera, scenarzysty, historyków i koordynatorów poszczególnych elementów technicznych.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze