Wszyscy mamy stereotypy i różne uprzedzenia, które mogą być skutecznie zastąpione wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych.
Żywa Biblioteka to miejsce, gdzie można porozmawiać z Żywymi Książkami.
W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy chętni , który chcą oswoić się z szeroko rozumianą innością poprzez bezpośredni kontakt z Żywymi Książkami, czyli osobami reprezentującymi społecznie nieakceptowane grupy ludzi, którzy zdecydowali się opowiedzieć czytelnikowi swoją historię. Od czytelnika zaś zależy, czy po rozmowie z nimi zweryfikuje swoje poglądy i stanie się bardziej tolerancyjny.
Projekt w swoim założeniu ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Ma również przypomnieć nam, jak ważny, potrzebny i interesujący może być dialog.
W organizowanej Żywej Bibliotece będzie można porozmawiać miedzy innymi: z osobą niepełnosprawną, kobietą w służbie penitencjarnej, seniorką-feministką, trzeźwym alkoholikiem, luteranką czy seniorem.
Zapraszamy do odwiedzenia Żywej Biblioteki wszystkich, którzy chcą porozmawiać w przyjaznej atmosferze, ułatwiającej zadawanie pytań, których nie odważyliby się stawiać w żadnych innych okolicznościach.
Zapraszamy uprzedzonych, stereotypizujących, ale i tych otwartych na różnorodność.
Żywą Bibliotekę trzeba koniecznie odwiedzić, by uleczyć się z potrzeby osądzania i stygmatyzacji.
PARTNERZY :
I Liceum Ogólnokształcące im. T.Kościuszki w Mysłowicach.
Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały w Katowicach.
Żywa Biblioteka odbywa się w ramach projektu "Lokalnie dla różnorodności" realizowanego przez Stowarzyszenie Diversja przy wsparciu Credit Agricole Bank Polska z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
Projekt uznany przez Radę Europy jako metoda w edukacji o prawach człowieka realizowany przez Stowarzyszenie Obywatel Senior
Koordynatorkami projektu są:
Danuta Chycka - kontakt: [email protected].
oraz Bożenna Lewkowska – [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze