Mysłowicka „Rajza z Korfantym” to wakacyjne wydarzenia mające na celu przybliżenie uczestnikom faktów historycznych związanych z Górnym Śląskiem, ale także zapoznanie ich z tradycjami i zabawami śląskimi.
Mysłowicka „Rajza z Korfantym” odbywać się będzie w 3 filiach:
- MOK Centrum,
- MOK Brzęczkowice,
- MOK Wesoła
W dniach 13-15 lipca,
w godzinach 15:30-17:00.
Finał wydarzenia odbędzie się 16 lipca w Parku Zamkowym o godzinie 15:00.
Do udziału MOK zaprasza uczestników w wieku 7-14 lat. Zajęcia odbywać będą się w 3 grupach po maksymalnie 15 osób w grupie.
Na czym polega projekt?
Uczestnicy Rajzy będą wezmą udział w wydarzeniach zaplanowanych w 3 blokach:
- Spotkania z historykiem i quiz
W trakcie spotkań uczestnicy zdobędą wiedzę na temat przyłączenia Górnego Śląska do Polski; zwieńczeniem tej części będzie quiz z nagrodami dla uczestników. - Działania animacyjno-edukacyjne
Uczestnicy poznają dawne zabawy, które królowały niegdyś na śląskich podwórkach. Wspólnie przeniesiemy się w czasie na „śląskie place”, aby zobaczyć jak i jakimi przedmiotami bawiły się dzieci przed erą smartfonów. W działania te włączymy element teatralny, jakim jest teatr cieni. - Plastyczne spotkania warsztatowe
Tematem prac plastycznych będą herby górnośląskich miast. Uczestnicy zapoznają się z formami, kształtami, jak i kolorami herbów charakterystycznych dla wybranych miast Górnego Śląska. Każdy uczestnik wybierze dla siebie jeden z herbów i wykona go za pomocą szablonów, sprayów i farb na płóciennych torbach.
Finałem „Rajzy z Korfantym” będzie plenerowa rekonstrukcja stworzenia wielkoformatowego Aktu Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski wg dokumentu sporządzonego przez Stanisława Ligonia – przygotowana wspólnie z ekspertem – historykiem ze Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.
Uczestnicy finału będą mogli spróbować swoich sił w kaligrafii – wytrenować rękę w warsztatach stolikowych, by później dołączyć się do współtworzenia wielkoformatowego (4/6 m) kopii Aktu Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
- Udział w projekcie jest bezpłatny.
- Ilość miejsc ograniczona.
- Obowiązują zapisy na warsztaty pod numerem telefonu – 500 186 320.
Dofinansowano przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w ramach obchodów Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski.
Napisz komentarz
Komentarze